focus در دوربین مدار بسته چیست؟

تنظیم فاصله کانونی عدسی ازلنز دوربین جهت رسیدن به حداکثر وضوح را فوکوس می گویند به طور مثال اگر در یک تصویر یک object نزدیک و یک object دورباشد هر دو را به صورت شفاف نمایش می دهد به زبان ساده تر شما وقتی یک دوربین تحت شبکه را در یک مکانی نصب می کنید ولی نقطه مورد نظراول در نزدیک دوربین ونقطه ی دیگر در دور قرار دارد با این تکنولوژی می توانیم هر دور را به صورت شفاف ضبط ونمایش دهیم ،  فوکوس به دو صورت دستی(Manual Focus  )و به صورت اتوماتیک (َAuto Focus  ) می باشد.

Smart focus چیست و چه کاربردی دارد؟

اغلب دوربین های مدار بسته برای دور از دسترس بودن و اشراف بهتر در ارتفاعات نصب می شوند در شرایط متفاوت آب و هوایی باعث منقبض  ومنبسط شدن اجزای داخلی دوربین شده واین عمل باعث به هم خوردن فوکوس آن ها  می شود به  پسsmart focus system  آمده تا به صورت هوشمند این مشکل را حل کند و به صورت نرم افزاری پیکسل های تصویر را تنظیم کند.

معرفی

تمرکز مناسب برای استفاده حداکثری از دوربین هایی با وضوح بالا یک امر ضروری است ویا یک تصویر بدون فوکوس به معنای واقعی تلف شدن پیکسل های آن است ممکن است تمرکز در تصاویر برای دوربین ها به ویژه دوربین های مدار بسته مهم باشد از آنجا که برای ابزار های امنیتی جزئیات زیادی نیاز است برای دوربین ها هم که جزء این خانواده می باشد باید کیفیت خروجی بهتری داشته باشیم پس باید هنگام خرید و نصب در پروژه های دوربین های مدار بسته به این موضوع یعنی smart focus توجه بیشتری داشته باشیم.

فوکوس هوشمند در دوربین های ویوتک چگونه کارمیکند؟

در مکان های شلوغ مانند فرودگاه،ایستگاه های راه آهن،بزرگراه ها،اداره ها و… نیاز به دوربین هایی با فناور فوکوس هوشمند بیشتر دیده می شود چون هم تعداد دوربین ها زیاد هست وهم فوکوس از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در این مکان ها چهره افراد و پلاک خودرو مورد نیاز دستگاه نظارتی وحراستی است پس شرکت ویوتک هم این فناوری را نادیده نگرفته است وتنها با خرید دوربین مداربسته از نمایندگی معتبرویوتک می توانید از این تکنولوژی بهره مند شوید.

انواع فوکوس در دوربین های تحت شبکه ویوتک به سه صورت است:

Focus Assist

Remote focus

Remote Back Focus

در هنگام نصب IPCamera ماژول Focus Assist  سریع ترین و ساده ترین راه برای تنظیم فوکوس دوربین می باشد .

در این نوع فوکوس یک دکمه سخت افزاری باید در دوربین  وجود داشته باشد که با فشردن آن یک صفحه در مانیتور گوشی یا لب تاب متصل به دوربین نمایش داده می شود و می توانیم در آن بهترین حالت فوکوس را برای دوربین مدار بسته انتخاب کنیم و این موضوع دیگری است که باید در زمان خرید دوربین مدار بسته به آن توجه کرد.

Remote Focus  راه حلی مناسبی برای تنظیم فوکوس دوربین های مدار بسته نصب شده و در حال استفاده می باشد زیرا آن ها  اغلب در مکان هایی نصب می شود که دسرسی به آن ها دشوار است و کار را برای سیستم نظارت تصویر سخت می کند ولی Remote Focus به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از لنز های مجهز به موتور های استپ از طریق رابط مرورگر دوربین و به صورت کنترل از راه دور به راحتی تنظیمات فوکوس را روی دوربین ها انجام دهید ودر تصاویر پایین تغیرکیفیت خروجی بعد از فوکوس مشخص است و دیگر نیازی به نیروی کار و هزینه های اضافی نمی باشد.

از ویژگی های Remote Back Focus این است که از طریق یک صفحه حسگر قابل تنظیم CCD/CMOS ، سطح کنترل بیشتری را برای تنظیم فوکوس دوربین مدار بسته فراهم می کند.

به اصطلاح می توان گفت که نصب کنندگان دوربین مداربسته می توانند همان فوکوس دستی را که قبلا از طریق یک دکمه انجام می دادند اینبار فوکوس را مستقیما از طریق یک رابط نرم افزاری فاصله بین سنسور و لنز را تنظیم کنند.

سیستم فوکوس هوشمند VIVOTEK یک طراحی هوشمندانه با ویژگی های جامع ارائه می دهد تا دستیابی ما به بهترین فوکوس به آسان ترین صورت انجام بگیرد.